Typy na odstraňování skvrn:

Máte-li také svoje typy a triky na odstraňování nejrůznějších skvrn, napište nám, rádi je přidáme k ostatním.
Bílé víno
Skvrny odstraníme z bílé látky vařícím mlékem,nebo je vypereme v horkém saponátovém roztoku,pořípadě s trochou čpavku.U barevných látek ponoříme znečistěnou část do studené vody sčpavkem.
Bláto
Skvrny necháme dokonale zaschnout a pak vykartáčujeme po vlase tkaniny. Zbytek potřeme benzínem nebo terpentínem (podle druhu látky ).A na zvláště nepoddajné skvrny zaútočíme zředěným octem.
Borůvky
Skvrny z rukou odstraní citronovášťáva, ze lnu kyselé mléko (máčíte asi půl hodiny), z vlny citron a z hedvábí líh. Po ošetření přeperete látku v teplé vodě. Zaschlé skvrny odstraníme zředěným peroxidem vodíku.
Čaj
Skvrny od čaječistíme směsí vlažnou vodou s citronovoušťávou.
Červená řepa
Ihned vyperte ve studené vodě a nechte ještě přes noc ve studené vodě odležet. Skvrnu pak potřete neředěným tekutým pracím prostředkem a propláchněte. Na vlhkou skvrnu naneste borax a – podle druhu materiálu – přelijte horkou vodou.
Červené víno
Hustě posypete solí – ta pohltí barvu i vlhkost. Pak propláchněte minerálkou nebo sodou.Čerstvé skvrny od červeného vína lze také ošetřit bílým vínem nebo sektem. Stopy po bílém víně či sektu zmizí při praní.Můžeme je též pokapat citrónovou šťávouči kyselinou vinnou,navlhčíme,promneme a důkladně vypereme.
Červené víno, starší skvrny
Ty lze odstranit teplou mýdlovou vodou s přídavkemčpavku. Také se osvědčilo nanést v těchto případech na skvrnu holicí pěnu, nechat ji chvíli působit a pak znečištěné místo důkladně opláchnout.Z bílého ubrusu odstraníme skvrny odbarvovačem.
Čistící prostředky
Když už nepomáhá vůbec nic, zkuste pastu na zuby. Naneste ji, nechte zaschnout a pak vykartáčujte.
Čokoláda
Při běžném praní nepustí. Čerstvé skvrny proplachujeme čistou vodou bez pracího prostředku. Pomůže tu směs glycerinu a žloutku. Tuto pastu nechte působit nebo namočte do vlažného mléka nebo lze tyto skvrny potřít tukem v kombinaci s lihem a pak látku vždy důkladně vyperete v teplé vodě.Starší skvrny změkčíme glycerýnem,pak přepereme v saponátové lázni a dobře vymácháme.Můžeme zvolit i jiné metody: Skvrny potíráme 90% lihem do kterého přidáme trošku čpavku a vypereme nebo přiložíme na ni savý papír a třeme studenou vodou. Syntetické látky vyčistí voda s citrónovou šťávou a na bílé látky použijeme čistou vodu se solí. Můžeme také nechatčokoládu ztuhnout nebo zmrznout a ztuhlou vrstvu opatrně seškrábeme a dočistíme vlažnou vodou se solí.
Deht
Potřete máslem nebo glycerinem, nechte působit a pak vyperte. V nutném případě ještě dočistěte benzinem.
Deštník
Skvrny na deštníku vymyjeme měkkým kartáčkem namočeným v saponátu,potom lehce opláchneme čistou vodou a neháme jej roztažený uschnout. Na silnější znečištění použijeme citrónovou šťávu,kterou setřemečistou teplou vodoum
Fix
Několikrát třete lihem, pak oděv vyvětrejte a důkladně vymáchejte.
Guláš
Skvrny ulpívají na textilu tvrdošíjně, ale lze je zdolat. Na vlhký hadřík naneste trochu mycího prostředku na nádobí a skvrnu potírejte. Postup můžete vícekrát opakovat.
Chlupy
Kočičí a psí chlupy z koberců nejsnáze odstraníte vlhkou houbou. Chlupy na ní ulpí.
Inkoust
Namočte do horkého mléka, pak je vyperte v teplé mýdlové vodě ( v nutných případech s přídavkem vinného lihu ). Skvrny od inkoustu na nábytku se dají odstranit šťávou z rebarbory,citrónovou ,pomerančovou kůrou,popř.petrolejem.Na parketách stačí citrónová šťáva,na dřevěné podlaze necháme působit zředěnou kyselinu solnou.Na látce namočíme skvrnu vodou vysušíme savým papírem,vyčistíme saponátema nakonec citrónovoušťávou,necháme chvíli působit a pak vymácháme .
Jahody
Čerstvé skvrny prolijte horkou vodou nebo namočte před normálním vypráním v horké octové vodě. Zaschlé skvrny odstraníme boraxovým roztokem.
Jod
Skvrny navlhčete a třete půlkou syrového bramboru. Tím skvrna ztmavne. Pak ji perte ve studené vodě tak dlouho, dokud nezmizí.
Jogurt
Necháme zaschnout a po té vykartáčujeme, zbytky odstraníme vlažnou vodou.
Kakao
Nečistíme horkou vodou,čistíme roztokemčpavku
Káva
Ihned namočíme do studené osolené vody. Také je můžete lehce potřít glycerinem a pak třít studenou vodou bez mýdla nebo potírat vlhkýmčistým hadříkem se solí dokud skvrna nezmizí. Koberec s kávovou skvrnou polijte minerálkou a vysušte. Potom ho můžete ještě ošetřit lihem.
Kečup
Skvrnu namočíme do studené vody a poté vypereme, případně dočistíme lihem.
Koberce na sněhu
Aby koberec dostal zase zářivou barvu, položte ho v zimě límcem do sněhu a důkladně vyklepte. Sníh ovšem nesmí být příliš mokrý, protože by koberec pohltil mnoho vlhkosti.
Koberec, tvrdošíjné skvrny
Máte na koberci tvrdošíjně odolávající a neodstranitelné skvrny neznámého původu? Pak to zkuste prostředkem na mytí skla. Jednoduše skvrnu postříkejte a místo vytřetečistým hadrem. Tak zmizí dokonce i skvrny po krému na boty.
Koberec vyčistí kyselé zelí
Koberce a podlahové krytiny můžete vyčistit syrovým, dobře okapaným kyselím zelím. Zelí nasypte na koberec a silně ho jím otíráte. Hrubší kusy zelí pak smetete, jemnější vysajete vysavačem. Tak barvy na koberci zase oživnou.
Koberec, vytlačená místa
Vytlačená místa po nábytku na kobercích odstraníte, když na ně položíte vlhký hadr a velmi lehce je přejedetežehličkou. Pak hadr odstraníte a vlas koberce zase vykartáčujete.
Koberec, zářivé barvy
Zmatnělé barvy koberce se znovu rozzáří, jestliže vyčištěný koberec potřete vodou s přídavkem octa.
Krém na boty
lze vyčistit terpentýnem, lihem nebo zředěnýmčpavkem.
Krev
Ihned vyperte pod tekoucí studenou vodou a pak vypereme v silném roztoku jedlé sodyči ve vápenné vodě. Nikdy nepoužívejte teplou vodu ! Z koberce krev nejlépe odstraníte, když skvrny nejprve navlhčíte studenou vodou a pak je opatrně potíráte slabým roztokemčpavku.
Kokosové běhouny, praní
Kokosové běhouny nejlépe očistíte ve vaně pod tekoucí vodou. Pak je zavěšené usušíte. Před pokládáním musí být zcela suché, jinak začne kokosové vlákno zahnívat.
Kůže
Skvrny na kůži omyjeme vlažnou vodou do níž jsme přidali trochu octa,vytřeme do sucha,ušleháme bílek do kterého přidáme několik kapek terpentýnu,dobře promícháme a vetřeme do kůže.Po dokonalém zaschnutí vyleštíme kouskem flanelu.Též můžeme ošetřit lanolínem.či ricinovým olejem aby kůže zůstala měkká. Teletinu oživíme potíráme li ji mlékem..
Lak na nehty
Lze odstranit acetonem a pak potřeme lihem a na závěr vypereme. Nikdy nečistíme odlakovačem, který obsahuje olej. Avšak pozor-aceton rozhodně nepoužívejte na materiály z acetátových vláken. Poškodil by látku.
Lepidlo
Aceton je dobrý prostředek na odstraňování skvrn od lepidel z látek a koberců. Dejte však pozor, aby současně se skvrnou nepustila také barva z koberce nebo z látky.
Likér
Skvrny odstraníme tak,že na místo nalijeme saponát a po chvíli pereme ve vlažné vodě.Odolnější skvrny můžeme vyčistit směsí lihu ačpavku a vypláchneme.
Make-upu
Z tmavých oděvů pustí, když je opatrně třete střídkou chleba. Skvrny od tvářenky odstraníme lihem nebo benzinem, skvrny od rtěnky odstraníme terpentýnem nebo vyčistítečistým lihem. Pozor na mimořádně choulostivé látky! Skvrny lze také namočit v glycerinu a pak látku prát obvyklým způsobem.
Maliny
Co nejrychleji potřeme citronovoušťávou a důkladně vypereme, skvrny na koberci a ubruse polijeme minerálkou nebo sodou.
Mastné skvrny
Na skvrnu nasypte mouku, mastkový prášek nebo pěnový prášek ( mořská pěna), které tuk vysají. Na mastné skvrny lze také položit hedvábný papír, ubrousek nebo piják a přežehlit mírně teplou žehličkou. Rovněž se osvědčuje, když se na skvrnu navlhčenou benzínem položí piják a přežehlí teplou žehličkou. Ze svetrů a pletenýchšatů se mastné skvrny dobře odstraňujíšumivou minerálkou.
Mastné skvrny starší
Můžete odstranit tím,že je potřete mycím prostředkem na nádobí a pak důkladně přeperete.
Mléko
Na skvrny nesmí přijít horká vodou, čistíme pod tekoucí vodou a pečlivě je vytíráme, po vysušení případné skvrnyčistímečpavkem nebo benzinem.
Nikotinu
Skvrny na prstech nevypadají pěkně. Zmizí, potřete-li je citronovoušťávou nebo mangarinem.
Olej
Na ubrusech a našatech zmizí bez použití chemických prostředků, když je namočíte a dáte na několik hodin na slunce. Případně potřeme citrónemči máslem nebo skvrnu odstraníme benzínovýmčističem.
Ovoce
Ještě čerstvé skvrny od ovoce odstraníte, když na ně necháte delší dobu téci vařící vodu, kdy špína skrz látku proteče. Na skvrny od vařeného ovoce pomáhá také zředěnýčpavek. Také lze látku namočit do teplého podmáslí nebo přečistit kyselým mlékém a pak vyprat obvyklým způsobem. Pokud nějaké stopy zůstanou na lnu nebo na vlně, nechte na ně působit citronovoušťávu a pak propláchněte v mýdlové studené vodě.
Ožehlá místa
ihned otřete octovou nebo boraxovou vodou a pak opláchněte včisté vodě.
Ožehlá místa po žehlení
Na připálené místo důkladně potřeme cibulovoušťávou a pak vypereme ve studené vodě.
Parfémy
Ulpívají velice tvrdošíjně obzvlášť na hedvábí a sametu. Když je však namočíte do teplého glycerinu a následně přeperete v teplé vodě, v mnoha případech zmizí. Z vlněných tkanin je odstraníte zředěnýmčpavkem nebočistým lihem.
Petrolej
Lze dobře odstranit teplou mýdlovou vodou.
Pivo
Snadno odstraníte slabým mýdlovým roztokem, do kterého jste přidali trochučpavku případně octa. Na závěr propláchnětečistou horkou vodou.
Plesnivé skvrny
Zmizí po ošetření roztokem z 20 dílů vody, 5 dílů kysličníku a 1 dílu čpavku. Mokré místo můžete také polít citronovoušťávou a posypat solí. Na kůži použijte stejný díl vody a lihu. Pak kůži potřete tukem. Velmi jemnou kůži otírejtečerstvým chlebem a doleštěte vlněným hadříkem.
Pot
Propocená od potu zažlotlá místa namočíme ve vlažné vodě, posypeme solí nebo bílým octem a necháme několik hodin působit. U barevných látek a úpletů potíráme lihem. Propocená místa vyčistíte také zředěnýmčpavkem, lihem nebo octem.
Propisovačka
Několikrát třete lihem, pak oděv vyvětrejte a důkladně vymáchejte. Z rukou skvrny od propisovaček dobře odstraní pasta na zuby
Rajčata
Čerstvou skvrnu vypereme teplou mýdlovou vodouči roztokemčpavkové vody nebo peroxidem vodíku. Poté namočíme na delší dobu a vypereme.
Rez
Z bílých látek zmizí po očištění horkou citronovoušťávou. Pozor na choulostivé textilie! Rezavé skvrny můžeme také navlhčit a pak potřít práškem do pečiva.Čistíme také solí a kyselinou citrónovou. Potom látku vyperte obvyklým způsobem.
Rtěnka
Nejlépe vyčistítečistým lihem nebo terpentýnem. Pozor na mimořádně choulostivé látky! Skvrny lze také namočit v glycerinu a pak látku prát obvyklým způsobem.
Saze
Nepokoušejte se je odstraňovat ničím vlhkým. Potírejte je měkkým bílým chlebem nebo je hustě posypeme solí, nechte ji působit a pak okartáčujte.
Sirup
Návod najdete v poradně na hobby.cz.
Skvrny okraje
Po ošetření skvrnčistícím prostředkem nezůstanou okraje skvrn zřetelné, když očišťované místo rychle vysušíte fénem.
Smola
Do skvrn vetřeme vodu a terpentýnový olej a pak vše vyžehlíme přes piják.
Špenát
potíráme syrovým bramborem a potom přeperte v teplé mýdlové vodě.
Špínu požírá sůl
Posypete-li koberec solí, snadno z něj odstranítešpínu nanesenou z ulice. Sůl po 15 minutáchšpínu pohltí a pak ji jednoduše vysajete.
Tráva
Nikdy neomývejte vodou, neboť pak se odstraňují ještě hůře. U většiny textilií se doporučuje ošetření 70% alkoholem, zředěným čpavkem, líhem nebo solí, jimiž látku potřete, necháte působit a pak přeperete ve studené vodě. Případně potřeme nejprve máslem a pak vypereme mýdlem a horkou vodou.V případě bílé tkaniny zašpiněná místa co nejrychleji namočíme do horkého mléka nebo do citrónové štávy a pak vypereme. U barevných látek skvrny potřeme benzínem pak ponoříme do horkého mléka a nakonec vypereme v teplé vodě,do které jsme přidali pár kapekčpavku.na hedvábí se nejlépe hodí teplý roztok perchloretylénu a kyseliny olejové.
Třásně
Když chceme mít pěkné třásně na koberci postříkáteškrobem, nezohýbají se už tak snadno. Okraj koberce však předtím zakryjte kusem papíru.
Třešně
Co nejrychleji potřeme citronovoušťávou a důkladně vypereme, skvrny na koberci a ubruse polijeme minerálkou nebo sodou.
Vejce
Čistíme vždy studenou vodou. Zbytky vajec nejprve seškrábeme, a ihned potřete vlhkou solí nebo octovou vodou, lze přidat i přípravek na mytí nádobí nebo enzymatický prášek. Nechte působit a později opláchněte studenou vodou. Pokud zůstanou mastné skvrny můžete je dočistit benzínem nebočpavkovou vodou.
Voda
Na hedvábí ihned osušte, protože jinak by zůstaly na látce viditelná okraje skvrn.
Vosk
Pokryjete pijákem nebo papírovým ubrouskem případně toaletním papírem a přežehlete mírně teploužehličkou, aby papír vosk vysál. V nutném případě je můžete dočistit benzinem. Vosk z barevných svíček může i potom zanechat skvrny. Ty dočistíte náhražkou terpentýnu nebo octovou vodou.
Žvýkačka
Skvrny odžvýkačka, nechte ji ztvrdnout tak,že na ni položíte kostku ledu. Pak odškrábněte vše, co půjde. Zbytek setřete náhražkou terpentýnu, lihem nebo benzinem.

- více informací na tel.: 776 667 229 - www.pujcovna-vysavacu.e-plzen.cz